Question:

EASY QUESTION, How much Peanut oil would i <span title="need???????????????????????">need?????????????????????...</span> PLe@$E aNsWeR

by  |  earlier

0 LIKES UnLike

i am running a booth at a fair, there will be about 1,000 people, (for one day) i am frying candy bars and lil debbies,(served on a stick and in a lil basket) about how much Peanut oil would i need? and How mUch will it cost?(who ever answers cost first gets best answer)

 Tags:

   Report

5 ANSWERS


  1. You will need 5 gal&#039;s  for the day at least. It is cheaper if you buy in the industrial size jug which comes in a box. Sam&#039;s is cheaper that most places.   And you have to try Oreo&#039;s  too. They are sooo good.

      


  2. a gallon

  3. Get 12 bottles of oil.  Each bottle costs 3 dollars. Equal $36 dollars.

  4. It depends on how much oil your fryer holds. You&#039;ll probably need a lot. Peanut oil isn&#039;t cheap either. A case of 12 bottles (24 oz each) is $59.88 at the below site

    http://www.buythecase.net/product/6545/p...

  5. 1 case (288 oz)  $59.88  http://www.buythecase.net/product/6545/p...

    1 gallon  $25.99  http://www.amishmart.com/amt-p-399-g.htm...

Question Stats

Latest activity: earlier.
This question has 5 answers.

BECOME A GUIDE

Share your knowledge and help people by answering questions.