0 LIKES LikeUnLike
You plan to create a mixture of nuts for the holiday season. You want to mix cashews and walnuts to sell for $2 per pound. Walnuts cost $1.50 per pound and cashews cost $3 per pound. If you want to have a total of 60 pounds of your mixture, then how many pounds of cashews and how many pounds of walnuts must you buy to sell your mixture at $2 per pound?
Tags:
Report (0) (0) | earlier
Latest activity: earlier. This question has 2 answers.