Standards:
Price per unite(material) 5.00
pounds used per unit(mtl) 2
labor rate per hour: 6.00
labor hours to make product: 3
Actual Results:
purchased 6,000 lbs of material for 33,000 (5.50 per lb) produced 2000 unites of product. used 4,400 lbs of material to make products. Paid for 6,500 hours of labor at 5.80 per hour or 37,000.
Material price variance??
Material usage(quantity) variance??
Total Material variance??
Labor rate variance??
Labor efficiency variance??
total labor variance??
______________________________________...
question 2
compute total overhead variance:???
Standards:
variable overhead per unit: 1.50
fixed overhead pwer unit: 6.00
Actual results
overhead: 400,000
units produced: 50,000
Tags: